Аранђеловац
НАША ШКОЛА
Основна школа “Илија Гарашанин“
Основна школа «Илија Гарашанин» у Аранђеловцу формирана је 01.јануара 1979.године одвајањем од матичне школе “Милан Илић Чича“ и била је смештена у згради бивше гимназије у улици Бранке Петровић број 2.Објекат у коме је смештена школа је задужбина Благоја и Цаке Јовановић сазидана 1925 године.
Од постанка па до преломне 1996.године она постаје једна од највећих школа у Општини, са преко 1000 ученика и осамдесет запослених. Узлазна путања школе бива пресечена премештањем Гимназије у њене просторије,због враћања Легата, а она сама дислоцирана на периферију града, у индустријску зону у зграду Техничке школе у улици Јосифа Панчића број 7.Враћен је сјај некадашњој Гимназији, док је нашој школи положај промењен из корена. Број ученика је сведен на једну трећину, а популација ђака потиче из нижих социјалних слојева.
Због ове дислокације школа је два пута била у изузетно тешкој ситуацији. Први пут пресељењем 1996.године, смањењем броја ученика па је постављено питање опстанка школе.Школске 1999/2000. године прави се план за дислокацију или евентуално гашење школе. Наставници овог колектива су се уз сарадњу родитеља и најодговорнијих људи у општини успротивили гашењу школе
Разрешење овог кофликта су и дали и најодговорнији за овај случај-Министарство просвете и спорта. Њихово мишљењеје било да школа мора да опстане и настави са радом. Утемељење ове одлуке су нашли у изузетним резултатима које школа остварује у наставном и ваннаставном раду.
Школа наставља са радом ослобођена притисака које је до тада имала. Проблеме који се јављају у раду решава уз изузетно залагање целокупног колектива у ходу. Подршка долази са свих страна: од Министарства просвете и спорта, Школског одбора, Општинског руководства, медија, донатора – сви желе да помогну овој школи која се изборила за своје место квалитетом и радом.
У саставу наше школе налазе се и три издвојена одељења. Школе се налазе у селима Гараши, Јеловик и Босута на планини Букуља.Ове школе имају и традицију и одличну сарадњу са својим окружењем. Идилична природа, велика дворишта са расцветалим воћњацима, уредне школе, младе и амбициозне учитељице, задовољни ученици су допуна наше школе до оног квалитета којим смо ми задовољни. Школа у Гарашима у свом саставу има вртић, школа у Јеловику и вртић и традицију дугу преко 100 година, а школа у Босути двориште на којим би им позавидели и национални паркови.
Због чврстих корена и традиције за коју сматрамо да је основа свих вредности променили смо и назив школе од «Шумадијски партизани» у «Илија Гарашанин». Веза са Гарашима из којих ова знаменита породица потиче је тако још чвршћа и нераскидивија.
Сем позитивне кампање школа “Илија Гарашанин“ има и конкретне разултате у раду а то су освојена места нанаствним такимичењима на републичком нивоу из историје и географије, српског језика као и места на савезним такмичењима у шаху историји УНИЦЕФ – као и прва места на Октобарском салону (керамика). Посебно смо поносни на награду града Аранђеловца за изузетна залагања и резултате у образовању и васпитању младих која нам је додељена 2003.године.
Иако млада ова школа се може похвалити и са неколико познатих личности које су своје прве кораке у образовању направиле баш у њој.
Једна од најпознатијих је свакако Роксанда Лазаревић позната каратисткиња, Милица Даниловић рукометашица, Ломић Милан фудбалер као и Јована Петронијевић глумица.
Како се колектив ОШ “Илија Гарашанин“ може похвалити са већином високо образованог, младог и перспективног кадра сигурни смо да ће се у будућности листа познатих и успешних ђака наше школе сваке године значајно увећавати.
Залагањем колектива школа је спонзорством успела да обезбеди и добро опреми кабинет информатике. Постала је прва школа у Аранђеловцу која је добила одобрење Министарства просвете и спорта да отвори одељење продуженог боравка.
Знајући да оцени значај таквог одељења, хуманитарна организацији Дански савет је финансирала реконструкцију и адаптацију две учионице у којима је организован продужени боравак. Тај простор је вишенаменски искоришћен формирањем мултимедијелне учионице, а повремено се користи за приредбе, семинаре, салу за физичко, смештај ученика путника…
Једна од бројних активности школе јесте и сарадња у пројекту Центра за социјални рад, који је проистекао из чињенице да приличан број ученика потиче из нижих социјалних слојева (пројекат за ресоцилузацију деце у школском животу).
Пронашли смо своје место у спровођењу реформе основног образовања организујући у нашим просторијама бројне семионаре и доказујући се као иницијатор позитивних промена.
Као и у свим школама и код нас су активне све редовне секције од спортске до драмске, као и све предметне секције, српског, енглеског и сл. који своје активности крунишу успесима на такмичењима, а посебно се ангажују приликом обележавања дана школе 12-ог маја када наша школа орагнизује велику приредбу у дворани “Парк“ у Аранђеловцу.
Морамо нагласити да остварујемо изузетну сарадњу и са медијима (како са две локалне телевизијске станице тако и са регионалним телевизијама).За упис првака смо осмислили посебно телевизијску рекламу наше школе као и позивнице за родитеље и учеика. Медији прате сва дешавања у нашој школи (од огледних часова,хуманитарних акија, семинара, трибина ) тако да се четири до пет пута месечно наша школа афирмише путем телевизије.
Топлу атмосверу у школи постигли смо на више начина: изузетно добрим међуљудским односима – задовољсто који запослени осећају долазећи на посао, и естетским уређењем школе. Пастелним топлим бојама, цвећем, сликама и великим бројем радова наших телентованих ученика направили смо школу која је пријатна, модерна и безбедна, а за то нам није било потребно много новца већ само oбиље талента и рада.
У циљу оствариваља функционалне опремљене модел школе која мотивише упис ученика не само наставним кадром већ и употребом савремене информационе технологије, ушли смо у септембру 2003.године у процес ШРП-а- У склопу израде школског развојног плана обављени су бројни разговори са различитим интересним групама. Резултати су били право откровење. Антогонистички постављена групација родитеља, осетивши могућност дирекног учешћа у образовању соје деце, претвара се у ангажованог сарадника, тако да успевамо да решимо проблеме који годинама оптерећуију рад школе: осветљење школског простора, разглас у школи кречење школе…
Откривају се нови видови односа наставник-ученик.Међу првим школама смо прихватили и у потпуности спровели програм “Моја школа – школа без насиља“ којим смо успели да сагледамо начине за превазилажење и решавање свих облика колфликата. Својим жељама и виђењима наши ученици руше баријере и школска клима постаје топлија, а њихова креативност покреће и унапређује помало укалупљени наставни процес. Осетивши промене и локална заједница позитивно реагује нудећи стабилан ослонац нашем напретку.
Желели смо да постанемо савремена, добро информисана, функционално опремљена школа са великом бројем ваннаставних активности које одговарају савременим потребама деце и која развијају и негују код деце позитивна знања и ставове и уз велики рад и залагање мислимо да смо део тих планова већ испунили, а највећи доказ за то је и мишљење Министарства просвете и спорта које нас је ове године за све постигнуте резултате наградило Светосавском наградом.
Како је ово прва Светосавска награда у Аранђеловцу били смо веома почаствовани и са радошћу смо присуствовали Светосавској академији у Сава центру у Беоргаду 27.01.2007.године на којој је нашој директорки Соњи Кнежевић Јанковић као представнику школе уручена Светосавска награда.
Ова награда која по свом значају представља круну успеха сваке школе за нашу малу школу је не само награда за досадашње ангажовање већ и огроман подстицај за све будуће активности.
Design & Developed by Buy Wordpress Templates